A Stylers Groupnál a scrum hívei vagyunk immár három éve. 2015-ben vezettük be a cégnél a scrum módszertant agilis coach segítségével, amely módszertannal jelentősen nőtt vállalatcsoportunk hatékonysága.

A scrum az agilis módszertan ernyője alá tartozik, ahogyan a Lean/Kanban, a Lean Startup, az eXtreme Programming, a SAFe vagy a DSDM is. (Az agilis módszertanról szóló írásunkat itt olvashatjátok.)

Azért esett a választásunk erre a módszertanra, mert a scrum olyan folyamat-keretrendszer, melyet a komplex termékek fejlesztésére használnak – a Stylers Groupnál pedig szinte kizárólag nagyon összetett termékfejlesztési projektjeink vannak. A scrum keretrendszer a scrum csapatokból és a hozzájuk rendelt szerepekből, eseményekből, munkaanyagokból és szabályokból áll.

A scrum szentháromsága

Scrum estében a legfontosabb három tényező a transzparencia, az ellenőrzés és a korrekció, melyet minden projekt során szisztematikusan elvégzünk.

1.  Transzparencia (átláthatóság)

Ennek során kialakítunk egy egyezményes nyelvet, szabványt a folyamatra vonatkozóan, hogy minden résztvevő ugyanazt értse az egyes definíciók alatt. Vagyis a folyamat lényeges nézőpontjait láthatóvá tesszük az eredményekért felelősek számára.

2. Ellenőrzés

Rendszeresen ellenőrizzük, megfelelő üzemben, jó úton haladunk-e az előzetesen kitűzött projektcélok felé. Ennek a lépésnek a lényege, hogy időben észleljük az eltéréseket, a buktatókat.

3. Korrekció

Ha a folyamat a megengedett határon kívül esik, aminek eredményeképpen félő, hogy a végtermék nem lesz megfelelő, beavatkozunk és módosítunk a folyamaton.

A scrum csapat

Egy scrum csapat a product ownerből, a fejlesztőcsapatból és a scrum masterből áll, és minden esetben önszerveződő. Prioritás, hogy a csapatok minden olyan kompetenciával rendelkezzenek, melyek szükségesek a munka elvégzéséhez. A cél a rugalmasság, produktivitás és kreativitás.

A product owner felel a fejlesztőcsapat munkájáért és a Termék Backlog (teendőlista) kezeléséért. A fejlesztőcsapat csak tőle fogadhat el utasítást, és az egész szervezet tiszteletben tartja a döntéseit. A fejlesztőcsapat maga szervezi és menedzseli a saját munkáját. Önállóan szerveződik, nincs hierarchia a tagok között, nincsen alcsoportja a különböző célfeladatokra, a tagok szakterületi tudással rendelkeznek, de a felelősségük közös. A Stylers Groupnál általában 2-6 fős fejlesztői csapataink vannak. A scrum master a product owner és a fejlesztők közötti közvetítő szerepet tölti be, emellett a scrum betartásáért és megértéséért felelős.

Sprint: a scrum lelke

Egy sprint maximum egy hónapig tart. Részei: sprint tervezés, napi scrumok, fejlesztési munkák, sprint áttekintés, sprint visszatekintés (retrospektív). A sprint része az elvégzett munka és az eredményül kapott termék. A cégnél törekszünk arra, hogy ne legyenek túl hosszúak a sprintek, ugyanis tapasztalatunk szerint így gyorsabban lehet kiigazítani a problémás folyamatokat, és csökkenteni a fejlesztők stressz terhelését.

A Stylers Group jó döntés volt bevezetni a scrum módszertant, általa sokkal hatékonyabban és kevesebb időráfordítással hozunk létre értéket, partnereink és fejlesztőink megelégedésére.