Fejlesztő lányainkat mi terelte erre a pályára? Van-e különbség férfi és női szoftverfejlesztő között? Az e heti nemzetközi nőnap kapcsán csapattagjainkat kérdeztük.

Október 1-jén tartották a Lányok Napja pályaorientációs rendezvényt. Az érdeklődő általános- és középiskolás diáklányok betekintést nyerhettek a tudomány, a technológia és az informatika világába, és megismerkedhettek a mérnöki karrier nyújtotta lehetőségekkel. Az ország egyik legnagyobb, diáklányoknak szánt pályaválasztást segítő rendezvénysorozatának keretén belül kerekasztal-beszélgetést is szerveztek a témáról. Ezen felbuzdulva mi is megkérdeztük csapatunk nő tagjait, mi vezette őket az informatikai pályára, és hogy látják, milyen ma nőként egy IT cégnél dolgozni.

A Braining Hubnál tanultak

A Stylers Groupnál és a Braining Hubnál jelenleg összesen tíz női csapattagunk van. Vannak női fejlesztőink, projekt managerünk, content managerünk, recrutement és HR managerünk, sales és ügyfélkapcsolati kollégánk és irodavezetőnk.

Mind a három junior női fejlesztőnk a Braining Hubnál tanult, ott sajátították el a szükséges alapokat, és onnan vettük át őket a Stylers Grouphoz. Mindhármuk pályát módosított, korábban teljesen más területen, munkakörben dolgoztak. Elmondásuk szerint nem bánták meg a váltást, mert szoftverfejlesztőként maximálisan meg tudják élni a struktúraalkotó és -elemző képességüket, miközben a projektek során sokak számára hasznos és fontos termékeket hoznak létre.

Milyen a Stylerses srácokkal dolgozni?

Megkérdeztük programozó lányainkat, milyen ennyi fiúval együtt dolgozni.

Fejlesztőként, főleg home office-ban, inkább laptopommal együtt dolgozom, így nem érzek nagy különbséget azzal kapcsolatban, hogy a kollégáim többsége férfi. 🙂 Viccet félretéve, szerintem nem az a fontos, hogy milyen neműekkel dolgozol, hanem az, hogy milyen a hozzáállásuk. Ilyen szempontjából szerencsésnek tekintem magam, mert a Stylersnél a csapattagok nagyon kedvesek és segítőkészek” –fogalmazott egyikük.

Másik fejlesztőnk eleinte tartott attól, hogy férfi többségű közegben dolgozzon. Ez egyrészt abból fakadt, hogy ugyan eddig is férfi többségben dolgozott, viszont nem irodai környezetben. Ahogy fogalmazott:

„Ott az volt a tapasztalat, hogy remekül el lehet velük viccelődni, könnyebben megtalálom velük a közös hangot, de a viccek gyakran átmennek illetlenbe, ami miatt egy idő után kényelmetlenül éreztem magam. Ellenben nagyon szívesen segítettek nehéz dolgokat emelgetni ? Másrészt több cikket, statisztikát láttam arról, hogy a férfiak által dominált technikai területeken nőként nehezebb elérni, hogy komolyan vegyenek, többet kell bizonyítani, gyakori a „hepeat” jelenség (amikor a férfi elismétli, amit a nő javasolt, csak hangosabban), és hasonlók. Nem vagyok a cégnél/szakmában elég régen ahhoz, hogy legyen számottevő személyes tapasztalatom, főleg, hogy itthonról dolgozom, de a Stylersnél egyelőre nem látom ezeket a negatív tendenciákat.”

Harmadik női fejlesztőnk szerint:

„A programozó fiúk elég zárkózottak ahhoz, hogy ne tegyenek különbséget a férfi és női kollégák között. Más területen sokkal jobban jelen vannak a nemi szerepek.”

EU: Alacsony a nők aránya az IT szakmákban

Az Európai Unió statisztikai hivatalának 2019-es jelentése szerint az információs és kommunikációs (IKT) szakmákban még mindig erősen dominálnak a férfiak. Ugyan a tesztelés, a projektmenedzsment, az IT tanácsadó és az üzleti elemző munkakörökben lehet leginkább női munkavállalókkal találkozni, de összességében még mindig nagyon alacsony a nők aránya a műszaki-technológiai jellegű szakmákban – főleg hazánkban.

Az Eurostat 2018-as kutatása rávilágított arra, hogy az EU-28 17 %-os átlagához képest Magyarország a 9 %-ával a sereghajtó a nők arányát tekintve az ICT munkakörökben. A mezőnyt Bulgária vezeti, őt követi Litvánia, majd Románia.

Optimizmusra ad okot, hogy itthon kedvezően változik a műszaki felsőoktatásban tanulók aránya: a 2009-es 3-4 %-ról 2018-ra 15 %-ra javult a mérnök-informatikus női hallgatók aránya. A lányok körében kisebb a lemorzsolódás, többen jutnak el a diplomáig. A Braining Hubnál is azt tapasztaljuk, hogy emelkedik a szoftverfejlesztési tanfolyamaink iránti érdeklődés a lányok körében, amiért abból a szempontból is örülünk, mert kiváló fejlesztők kerülnek ki közülük.

Mit gondolnak a Stylersesek?

Megkérdeztük a Stylers Groupnál a véleményeket, hogyan látják, mi a különbség, van-e egyáltalán különbség a női és férfi szoftverfejlesztők munkája között.

„Nem abban keresendő a jó szoftverfejlesztő, hogy fiú vagy lány az illető. Tizenhat év IT menedzsment tapasztalattal a hátunk mögött véleményünk szerint egy jó fejlesztőnek a következő skillekben kell jónak lenni: gyors gépírás, figyelem, fegyelem, türelem, higgadtság, rugalmasság, kreativitás és absztrakciós készség, logika és analizálás, utánajárás/keresés képessége, tudásszomj, alázat, csapatjátékos attitűd. Ezek függetlenek a nemtől. Ha ezen kulcsképességek nagy része megvan az emberben – mindegy, hogy férfi vagy nő az illető –, jó szoftverfejlesztő válik belőle. A Stylersnél mi ezeket a kompetenciákat nézzük kiválasztáskor.” – fogalmazott egyik csapattagunk, akinek a véleményével teljes mértékben egyetértünk.

Tanácsok a pályaválasztás előtt álló lányoknak

Mi a véleménye női fejlesztőinknek, lányként mikor érdemes a programozó szakmát választani?

Egyikük szerint:

„Bármely területet akkor kell választani, ha az embert érdekli az a pálya. Nyilván ez nem mindig világos pályaválasztáskor, de semmi nem akadályozza a váltást, még akkor sem, ha csak később derül ki, mi az igazi álommunkája valakinek. A fejlesztést azoknak ajánlanám, akik inkább logikai szemlélettel szoktak hozzáállni a problémákhoz, mert ez megkönnyíti a munkát.”

Másik fejlesztőnk szerint:

„Ha már gyerekként is többet fociztál a fiúkkal, mint amennyit a babáiddal játszottál, szereted a gondolkodós és kreatív feladatokat, ha egyedül kifejezetten jól tudod érezni magad, akkor a szoftverfejlesztést neked találták ki!”

Harmadik lány fejlesztőnk véleménye is egybecseng a többiekével, szerinte:

„Ha megvan benned a technikai érdeklődés, ha szereted a logikai játékokat, ha számodra a problémamegoldás inkább izgalmas, mint ijesztő, ha van benned hajlandóság a folyamatos önképzésre, hogy lépést tudj tartani az újabb és újabb technológiákkal, és nem mellesleg, ha szeretnél egy életképes karriert, akkor ez a szakma neked való!”

Mi mit javaslunk a pályaválasztás előtt álló diáklányoknak? Azt, hogy ha valaki affinitást érez az IT – azon belül például a szoftverfejlesztés, a szoftvertesztelés vagy bármi más – iránt, akkor nem érdemes elavult sztereotípiák miatt lemondania az álmáról, hanem ki kell próbálnia magát abban a szakmában. Utána pedig a szorgalom és a tapasztalat mennyiségének és minőségének függvénye, hogyan boldogul a munkájában.

Forrás:

https://digitrendi.hu/nok-az-informatikaban-sereghajtok-vagyunk-az-eu-ban/

https://www.hrportal.hu/hr/mernoknek-lenni-nagyon-meno-20201019.html