Hiszünk abban, hogy a tudásmegosztás a fejlődés kulcsa, ez vállalatunk egyik alapértéke. Ezért is indítottunk el 2022-ben tudásmegosztó portálunk, a Protechtor keretében egy IT vezetői közösséget, a Protechtor Ultimate-et, amely rendszeres szakmai találkozókkal biztosít platformot a tapasztalatcserére. Ezeken az eseményeken a magyar IT piac meghatározó szereplőivel beszélgetünk a legaktuálisabb kihívásokról, az új technológiák adaptációjáról és a hatékony stratégiákról. A folyamatos tapasztalatcsere rávilágított arra, hogy ugyan minden vállalat más utat jár be, a technológiai fejlesztések irányai, az alkalmazott stratégiák és a bővülési lehetőségek terén sok a közös pont.
Ezt a tudást most egy szélesebb szakmai közösséggel is szeretnénk megosztani. Ezért készítettük el a Protechtor CIO Navigátor 2025 felmérést*, amely átfogó képet ad arról, hogyan látják a magyarországi közép- és nagyvállalatok IT és technológiai vezetői a következő évet.
Innovációs szándék vs. akadályok
A digitalizáció és az AI egyre meghatározóbb szerepet játszik, az innovációs szándék erős, ugyanakkor az IT-szervezeteknek egyensúlyozniuk kell a költségvetési kihívások, a biztonsági kockázatok, a szakemberhiány és a szabályozói megfelelés között.
A vezetők több mint fele már meghatározott digitalizációs stratégiát követ, további 21% pedig 2024 végén már dolgozott rajta.
Ennek ellenére jelentős akadályok is fennállnak:
- 28% szerint a gazdasági bizonytalanság miatt az IT-költségvetés nem lesz elegendő,
- 22% az AI bevezetésével járó komplexitást és biztonsági kockázatokat tartja problémásnak,
- 22% a költségoptimalizálási és fenntarthatósági kihívásoktól tart,
- 22% a toborzási és megtartási nehézségeket jelölte meg fő akadályként.
Az IT innováció három pillére: AI, felhő és low-code
A mesterséges intelligencia már nem csupán jövőbeli lehetőség, hanem a vállalatok napi működésének szerves része. A felmérésben részt vevő cégek többsége már most is aktívan használ AI-alapú megoldásokat munkatársaik támogatására, szoftverfejlesztési feladatokra és adatelemzésre. A tendencia tovább erősödik: 2025-re a válaszadók kétharmada tervezi az AI által vezérelt automatizáció bevezetését, különösen az alábbi területeken:
- adatvezérelt döntéshozatal,
- vállalati alkalmazások hatékonyságának növelése,
- értékesítési és marketingfolyamatok optimalizálása.

A felhőtechnológia szintén kulcsszereplő marad az IT-stratégiákban. A vállalatok 61%-ánál várhatóan növekedni fog a felhőszolgáltatások használata, ám továbbra is a hibrid megoldások dominálnak: míg csupán 20% működik teljes mértékben felhőalapon, a cégek többsége (63%) hibrid infrastruktúrában látja a jövőt.
Emellett egyre nagyobb teret nyernek a low-code/no-code fejlesztési platformok, amelyeket elsősorban költség- és időhatékonysági szempontok miatt alkalmaznak. A vállalatok 40%-a már bevezette ezeket a technológiákat, míg további 25% a közeljövőben tervezi az implementálást, hogy gyorsabb, rugalmasabb fejlesztési folyamatokat alakítson ki.

Technológiai trendek 2025-ben a piac meghatározó IT vezetői szerint
Antti-Jussi Lumijärvi (Centrál Médiacsoport Zrt.) szerint folytatódik a cloud és hibrid cloud megoldások térnyerése a magyar KKV-piacon, ami segít a digitalizációban is. ,,„A kisebb modellek is egyre inkább teret nyernek az energiatakarékossági és adatbiztonsági szempontok miatt.”
Bereczki Gábor (i-Cell Mobilsoft Zrt.) az adatvédelem kapcsán úgy fogalmazott, hogy „Az »on-premises« AI megoldások iránti érdeklődés jelentősen megnő, különösen azok körében, akik nagyobb kontrollt és adatbiztonságot keresnek.” Véleménye szerint az IT security és a kibervédelem lesz erős fókuszban, mivel az AI gyors fejlődése és terjedése új fenyegetéseket és kockázatokat hoz a felszínre.
Fucsala András (MNB) a generatív AI használatának további rohamos és egyre szélesebb körű terjedését, valamint más technológiákkal történő integrációját prognosztizálja. Szerinte ezzel párhuzamosan exponenciálisan növekszik az MI eszközök teljesítménye is, egyre jobban hasonlítanak majd a valódi intelligenciához. Ugyanakkor ahogyan gyűlik a tapasztalat, úgy a jelenlegi korlátai is
egyre közismertebbek lesznek.
Ha érdekel a teljes felmérés, hogy milyen trendek és fókuszpontok rajzolódnak ki az évre, innen tudod letölteni a kiadványt:
*A felmérésről: kutatási időszak: 2024. november – december. Válaszadók: közép- és nagyvállalatok IT és technológiai vezetői. A válaszadók 31%-a több mint 100 mrd Ft, 57%-a több mint 10 mrd Ft árbevétellel rendelkezik. Az elemzés elkészítéséért, a szakmai tartalom összeállításáért a Stylers Group felelt.